Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) zwany również miłorzębem japońskim to drzewo nie mające żyjących obecnie "krewnych". Jest uważany za żywą skamienielinę - gatunek ten istnieje od 270 milionów lat!
Miłorząb japoński to wolno rosnące drzewo dorastające w ojczyźnie, w Chinach, do 40 m.
Jest drzewem o bardzo małych wymaganiach glebowych.
Będzie rósł na każdej glebie pod warunkiem, że gleba ta ma dobry drenaż. Poradzi sobie na większości stanowisk, nawet wystawiony na silne wiatry. Najlepsze i największe okazy (a także dające największe plony orzechów) dają jednak miłorzęby w miejscach osłoniętych od wiatru, w żyznej glebie o wyższym (7 lub 8) pH.
Miłorząb wymaga stanowiska słonecznego. Niezwykłą zaletą jest wytrzymałość miłorzębu na zanieczyszczenia powietrza, nadaje się więc do sadzenia w miastach (tylko męskie egzemplarze!).To ozdobne drzewo o pięknych wachlarzowatych liściach jest i było sadzone przy świątyniach buddyjskich i taoistycznych.
Dorosły, przyświątynny egzemplarz miłorzębu przetrwał atak atomowy na Hiroszimę w 1945. Siła eksplozji zniszczyła świątynie i pozbawiła miłorząb liści i dużej części gałęzi. Mimo ogromnej dawki promieniowania miłorząb następnego roku urosły mu liście, zakwitł oraz wydał owoce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz