Ogród w stylu japońskim - woda


Pamiętaj, że...
Ogród taki możemy zaprojektować nawet na niewielkiej przestrzeni jeżeli poznamy zasady jego tworzenia. Podstawę tych zasad można podać w kilku słowach: prostota, elegancja, asymetria, harmonia i ekspresja kompozycji.

sucha rzeka

 Decydując się na ten styl mamy szerokie pole do popisu, ponieważ istnieją różne rodzaje ogrodów. Pamiętajmy, że zakątek powinien stanowić kompozycję łączącą roślinność z materiałami naturalnymi, jak kamień, żwir, drewno, czy piasek.

Bardzo ważny element ogrodów japońskich stanowi woda. Występuje w postaci jezior, które możemy obserwować z drewnianych pomostów i mostków; strumyków, wijących się między skałami; wodospadów, wprowadzających do ogrodu kojący szum, postaci kamiennych mis, wypełnionych wodą, bądź mikroskopijnych źródełek. Woda zastępowana jest też plamą żwiru, która imituje taflę wody. Umieszczone na nim głazy wyobrażają wyspy, zaś odpowiednio grabiony żwir wokół nich wyobraża rozchodzące się fale.

Kamienie o naturalnym kształcie – porośnięte mchem będą wyglądały jakby leżały tu od wieków. Jeśli nasz ogród jest niewielki możliwe jest również odwołanie się do stylu japońskich ogrodów płaskich.

Ogrody japońskie to miejsce, gdzie kamień oraz woda nawzajem się uzupełniają, a ich harmonijne współistnienie podkreślane jest zielonymi barwami roślin. Nawet niewielkie oczko wodne lub misa wypełniona wodą to obowiązkowy element każdego ogrodu urządzonego w tym orientalnym stylu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz