Symbole widoczne w ogrodzie

Według japońskich mistrzów ogród ma być elegancki i taki jakby stworzyła go natura. Spotkamy w nim omszone głazy, wypłowiałe od słońca drewniane lub bambusowe elementy i rośliny stylizowane na takie jakby rosły tam od dawna. Mile widziane są także opadłe liście, mech na kamieniach i stosowane od wieków starannie dobrane rośliny. 
 Ogród japoński w Ryōan-ji /wg Wikipedii/ 
Widok ogrodu może przywodzić na myśl morski krajobraz ze skalistymi wyspami albo też wierzchołki gór wynurzające się spośród chmur. Pojawiają się też interpretacje bardziej filozoficzne. Według jednych kamienie to myśli, które zakłócają czysty umysł reprezentowany przez żwir. Inni sugerują, że ogród przedstawia nasz mikrokosmos płynący poprzez nieskończony wszechświat. Według Güntera Nitschke żadna z nich nie jest zadowalająca. 
Ogrody nie mają za zadanie przedstawiać wyidealizowane rajskie krainy, lecz uspokajać umysł i ułatwiać medytację, sprowadzać nas do „tu i teraz”. Sprzyjała temu prostota, oszczędność środków wyrazu i symbolizm. 
Ogród japoński charakteryzuje się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. Nawiązuje do tradycji buddyjskiej, która nawet najmniejszemu detalowi przypisywała istotną symbolikę.
Na urządzanie ogrodów japońskich wpływ miały wierzenia SHINTO i buddyjskie poglądy filozoficzne, a szczególnie oddziaływanie mitologii chińskiej SHIJIN-SETSU, według której cztery strony świata miały różne znaczenia i były rządzone przez cztery bóstwa:

- północ GEMBU uosabia mroczny wojownik (czarny rycerz), dlatego na północy ogrodu umieszcza się ciemną skałę – czarny bazalt. GEMBU jest odpowiedzialny za zimę, może być też symbolizowany w ogrodzie przez górę np. ze źródełkiem (tak jak w ogrodzie we Wrocławiu);
 
- zachód BYAKKO z mitycznym białym tygrysem, który symbolizuje drogę na zachód. Dlatego w zachodniej części ogrodu powinna być szeroka prosta alejka. BYAKKO jest odpowiedzialny za jesień; 
- południe SUJAK z mitycznym czerwonym ptakiem, który symbolizuje ocean. SUJAK jest odpowiedzialny za lato. Symbol SUJAKA to jezioro (staw) w południowej części ogrodu; 
- wschód SEIRYU z mitycznym błękitnym smokiem, jest odpowiedzialny za wiosnę, którą symbolizuje rzeka. Dlatego na wschodzie ogrodu winien płynąć strumień mający swe źródło na północy i wpadający do jeziora na południu. 
Oprócz ozdoby, rośliny kwitnące w ogrodzie japońskim mają także inną funkcję. Przypisuje się im bowiem znaczenie symboliczne - uosabiają pory roku. 
Wiosnę symbolizują azalie i kamelie, 
 lato trzykrotki i kosaćce, natomiast 
jesień przebarwiające się klony palmowe.
Ważne są także rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność, takie jak: bukszpany, ostrokrzewy, ligustry pospolite, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne.
SOSNY – symbolizują długowieczność i trwałość, można je kształtować w łuki, by wyglądały na stare. 

2 komentarze:

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z całą pewnością są one piękne, ale ja chyba jednak postawię na klasyczny ogród u mnie przy domu. Najbardziej jestem zadowolona z tego, że udało mi się zacząć współpracę z firmą https://ogrod-krakow.pl/ która w doskonały sposób zna się na projektowaniu oraz dbaniu o zieleń w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń