Latarnie ogrodu japońskiego

Kamienne latarnie będące istotną częścią architektury japońskiego ogrodu zostały wprowadzone przez mistrzów  ceremonii parzenia i picia herbaty. Pełniły zarówno estetyczną jak i czysto funkcjonalną rolę oświetlając drogę do pawilonu herbacianego, ponieważ uroczystości te odbywały się  w godzinach wieczornych. Japończycy przez swoje umiłowanie do materiałów pochodzenia naturalnego rzeźbili je najczęściej z granitu. Należały do podstawowych  elementów wyposażeniowcze ogrodu japońskiego. 


Światło w takiej latarni umieszczano, gdy oczekiwano przybycia kogoś po zapadnięciu zmroku. Miało ono oznaczać, że przybysz wciąż jest oczekiwany przez domowników.


latarnia w ogrodzie we Wrocławiu

 w Janowicach

w Pisarzowicach

w Poznaniu

W dzisiejszych ogrodach kamienne latarnie są elementami dekoracyjnymi.  Tradycyjnie ustawia się je na początku i na zakrętach kamiennych ścieżek, brzegach stawów i strumieni, niekiedy także w sąsiedztwie mostów i kamiennych basenów służących do mycia rąk. 
 Latarnie często są grupowane z mniejszymi kamieniami oraz drzewami i krzewami równoważącymi kompozycje. Czasami za nimi sadzi się specjalnie formowane drzewa  z jednym długim bocznym rozgałęzieniem umieszczonym ukośnie ponad wierzchołkiem latarni.
Dawniej latarnie ze względu na styl dzielono na te, które umieszczano w pobliżu: 
-  świątyń buddyjskich, 
- ogrodów herbacianych.

Obecnie dzielone są na: 
1. Tachi-gata - latarnie piedestałowe, używane w dużych ogrodach. Umieszczane  w centralnej części ogrodu, osiągające od 1,5 do 3 metrów wysokości. 
Taihei 

2. Ikekomi-gata - ich trzon jest wkopany w ziemię, ponieważ nie maja kamiennej podstawy. Umieszczane w pobliżu kamiennego basenu do mycia rak w ogrodzie herbacianym i nie tylko. 
Kakujukou 

3. Oki-gata -  niskie, o niewielkich rozmiarach, ustawiane w małych ogrodach  wzdłuż kamiennych ścieżek. 
Kajuuji 

4. Yukimi-gata - o niewielkich rozmiarach i szeroko rozstawionych nogach. Umieszczane w pobliżu elementów wodnych i wśród krzewów. 
Yukim

Obecnie kamienne latarnie wykonywane są z materiałów prefabrykowanych, naśladujących idealnie kamień naturalny

Znajomość kanonu, dbałość o szczegóły oraz wyczucie stylu ich twórców, czynią każdą z latarni niepowtarzalnym dziełem sztuki. 


Kunoin
 

Rankei
 



 
         






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz