Korony sosen

Zima czas refleksji, zadumy, a także planów co do prac na nadchodzą wiosnę. Jeśli zastanawiasz się jak w swoim ogrodzie tej wiosny zacząć formować sosnę to mam dla ciebie materiał, który kiedyś umieściłam w swoich "zbiorach informacji o ogrodach japońskich". Oto on: 
"Często przydomowe ogrody japońskie zajmują powierzchnie kilkunastu metrów kwadratowych. Posadzenie w nich większej ilości drzew i krzewów jest możliwe przede wszystkim dzięki odpowiednim technikom ich formowania.
Podczas wędrówek po górach i nadmorskich wydmach podziwiamy piękne sosny z malowniczymi koronami i pokrzywionymi pniami. Jak uformować drzewo, by wyglądało jak sosna z gór?
nadmorskie sosny w Chorwacji

I na wydmach, i w górach, tak jak w większości naszych lasów, można zobaczyć ten sam gatunek – 
sosnę pospolitą. To, czy rośnie smukła w górę, czy tworzy pogięte konary na krzywym pniu, zależy od gleby i warunków, w jakich wzrasta. Im są one surowsze, tym drzewo jest bardziej malownicze, ale też wolniej rośnie. W górach, na skałach, warstwa urodzajnego podłoża jest niewielka, a nadmorskie piaski to bardzo słaba gleba. To powoduje, że rosnące tam drzewa są zdeformowane. Poza tym i nad morzem, i w górach wieją silne wiatry, zwykle z tego samego kierunku, które dodatkowo wyginają konary i pnie drzew. W ogrodzie takich warunków wzrostu nie ma, dlatego drzewa rosną w górę i nie chcą tworzyć dramatycznie rozpostartych konarów.
próby formowania sosny górskiej

Można je jednak do tego zmusić, stosując techniki sprawdzone w ogrodach japońskich. Trzeba jednak wiedzieć, że sosny pospolite wolno rosną (po 20 latach dorastają do 7-10 m) i ich formowanie trwa wiele lat. Zamiast nich można posadzić inny gatunek, na przykład: sosnę chińską, czarną, drobnokwiatową, japońską, koreańską albo żółtą, które są w sprzedaży także w sklepach ogrodniczych.



Formowanie korony sosny w kształcie litery "S"


Wydaje się proste prawda? Powodzenia!








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz