Żwirowy staw

Wydaje mi się, że łatwiej było by mi zaprojektować i wykonać ogród na pustym terenie. W ogrodzie japońskim każde miejsce i element mają swoje znaczenie, na ogół znane miłośnikom kultury japońskiej i samym Japończykom. Dla nas Europejczyków to po prostu piękna kompozycja. Nie staram się na siłę przenosić japońskiej sztuki ogrodowej na swoją działkę, na której już wcześniej tworzyłam ogród według własnych zasad. Ogród japoński stylizowany będzie łatwiejszy  do aranżacji, bo nie muszę trzymać się ściśle licznych zasad i reguł. Pamiętam jednak, że pozostaje jedna i podstawowa prawda, która dotyczy właściwie każdego stylu ogrodu japońskiego – harmonia i umiar. Prostota i minimalizm, przy jednoczesnym unikaniu prostych form i linii. Ogród bowiem ma podwójny aspekt  
- wizualny, zachowany przez wyraźną estetykę miejsca 
-  głęboki, ukryty symbolizm, który traktuje ogród jako reprezentację, odzwierciedlenie istoty świata.

Są różne style ogrodu japońskiego. Jeden z nich to KARESANSUI. Jest to suchy ogród, na którego styl wpływ miały idee zen. Tutaj grabiony żwir reprezentuje morze, kamienie wyspy, a piasek uderzające o nie fale. Zazwyczaj jest to ogród na terenie płaskim, zakładany często przy firmach czy ambasadach.



Suchy staw - jeden z elementów mojego ogrodu
Taki właśnie założyłam obok tarasu. Kiedyś było to miejsce wyłożone kostką tak by można było postawić stół z krzesłami. Kostkę zdemontowaliśmy, a na jej miejsce wysypaliśmy żwir. Brzegi obsadziłam roślinnością tak by nie było widać prostych linii, które w takim ogrodzie nie są wskazane. Myślę, że z czasem gdy rośliny podrosną uzyskam zamierzony efekt.
Aby nie zmoczyć stóp w żwirowej wodzie z okrągłych płyt zrobiliśmy przejście (przy takich pracach pomaga mi mąż).  Uzyskałam w ten sposób bardzo pozytywny klimat.
Przejście z okrągłych płyt
Ciągle zastanawiam się czy przycięty iglak widoczny na zdjęciu nie burzy harmonii. 






Sucha rzeka

Nauczona oszczędzania staram się, aby mój ogród powstawał jak najmniejszym nakładem finansowym. Kamienie, które wykorzystałam na suchy strumień pochodzą z tutejszych pól. Otoczaki (i temu podobne kamienie), które mąż zakupił zupełnie w innym celu wykorzystałam również.
W takich ogrodach kamienie powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę. Są bowiem symbolem trwałości natury.


rzeka łączy oczka wodne

Zastanawiam się, czy obraz suchej rzeki w moim ogrodzie wygląda nuralnie, czy ...?

Wymyśliłam, że sucha rzeka nie będzie zawsze sucha. Bierze ona początek od rynny, z której w deszczowe dni woda spływa nią do oczka wodnego. 



grzybienie w jednym z oczek wodnych

Nadmiar wody w oczku przepływa do następnego oczka, z którego z kolei nadmiar wypływa dalej, do kolejnego. To trzecie najmniejsze oczko kończy suchą rzekę. Jeśli w nim występuje nadmiar wody wówczas wypływa ona na trawnik i wsiąka w ziemię, która w tym miejscu jest piaszczysta i zawsze sucha.




rzeka wtopiona w ogród

Rzekę przecina ścieżka, pod którą przepływa nadmiar wody zebranej w drugim oczku.


roślinność w pobliżu rzeki
Dla patrzącego z daleka strumyk ten zwany suchą rzeką jest mało widoczny. Wije się miedzy kamieniami, roślinami ciętymi o różnym kształcie i fakturze.








Ogród japoński moje hobby

Po roku zniechęcenia wracam tu by kontynuować mojego bloga. Ogród jest dalej moim hobby. 

Tak wyglądał kiedyś

Cztery lata temu zaczęłam przekształcać go na styl japoński. Okazało się, że to pracochłonna inwestycja. Czasem mam wątpliwości czy uda mi się osiągnąć tą stylizacje, ale nie zniechęcam się. Jeżeli stworze kompozycje zbliżone do stylu japońskiego, nie kopiujące go całkowicie i tak będę zadowolona. 


Ogród japoński ma naśladować naturę. Powinien on wyglądać tak, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Właśnie z tym mam największy problem. Rośliny potrzebują czasu, a ja dzięki temu uczę się cierpliwości i pokory. Spontanicznie wprowadzam zmiany tworząc go bardziej naturalnym, harmonijnym i eleganckim.


Wzoruje się na ogrodach, które odwiedziłam w wakacje. Oto jeden z nich:

Goczałkowice - ogród P. Kapiasów

A tu moja sucha rzeka:



A Ty jakie masz swoje hobby? Jeśli tu dotarłeś, pewno też kochasz ogrody. Prosze - zostaw znak, że tu byłeś czytelniku.