Żyję w TERAZ

"Wiem, że nie dostanę drugiej szansy by skończyć to co zaczęłam. By zrobić to o czym marzyłam. Robię to od razu. Dzisiaj. Każdego dnia. Nie tracę czasu na narzekanie, czy użalanie się nad sobą wiem, że to nie jest dobra inwestycja. Mój czas i energia są dla mnie najcenniejszym potencjałem."

Kiedy przeczytałam te słowa moje myśli trafiły tu do Ogrodu japońskiego. Plany pisania tego bloga spełzły na niczym. Tak jak z wiosny "powstała" jesień, tak minął czas niezapisany postami bloga. Tęsknota za ogrodem powoduje, że znów chce się pisać o tym co się kocha, za ogrodem niezasypanym jeszcze śniegiem (no może liśćmi).






Warto popatrzeć by sprawdzić co jeszcze można zmienić, bo jedyne co jest stałe to zmiana. :)




Traktuje życie jak klepsydrę

Wiosna to czas wzmożonej pracy w ogrodzie - chwasty i rośliny wymagające przycinania zapraszają nas do siebie. Trawa po ciepłym majowym deszczu rośnie i jeśli chcemy mieć piękną i "gładką murawę" trzeba ja kosić dość często. Jak sobie radzić z nadmiarem obowiązków?

 Przyjmij „zasadę klepsydry”
"Koncentruj się tylko na jednej rzeczy w danym momencie. Można to obrazowo określić jako zasadę klepsydry – w tej wersji przedstawiał ją na przykład Dale Carnegie w pouczającej książce Jak przestać się martwić i zacząć żyć. Mogłaby ona ochronić niejedno zdrowie, i to tak fizyczne, jak i psychiczne. A oto rada wojskowego lekarza, która podobno uratowała Carnegiemu życie: „Chcę, abyś traktował swoje życie jak klepsy­drę. W górnym pojemniku klepsydry znajdują się tysiące ziarenek piasku i wszystkie one wolno przesączają się przez wąski kanalik do dolnego naczy­nia. Ani ty, ani ja nie możemy przyspieszyć przepływu piasku. Przez kanalik w jednej chwili zawsze będzie przechodzić tylko jedno ziarenko, chyba że zepsuje­my klepsydrę. I ty, i ja, i wszyscy inni ludzie są jak ta klepsydra. Kiedy zaczynamy dzień, czekają nas ty­siące spraw, które tego dnia musimy załatwić. Ale jeśli nie załatwimy ich jedna po drugiej, wolno i spokojnie, podobnie jak ziarenka piasku przesypują się w klepsydrze, z pewnością zniszczymy swoją fizyczną i psychiczną strukturę.”
Cieszmy się ogrodem dbając o jego piękno, ale dbajmy także o siebie :)




Jestem wdzięczna



Wspomnienie wiosny
Życie nie chce dopasować się do moich sztywnych koncepcji. Pragnę wiosny, a tu jeszcze chłodne dni i mroźne noce. Aura nie sprzyja pracom w ogrodzie, ale to ja decyduje o tym czy coś przycinać (jak mówią ogrodnicy), czy siedzieć w ciepełku.

To lekcja by porzucić oczekiwania i zacząć doświadczać życia. Jest to też czas by zastanowić się nad tym co tak naprawdę ukryte jest za moim niezadowoleniem?

Chciwość — chcę więcej!


Duma — należy mi się!


Zazdrość — inni mają a ja nie, to niesprawiedliwe!


Krzywda— jestem ofiarą a życie jest oprawcą!


Ślepota — nie widzę swojego życia takim jakie jest przez nadmierne oczekiwania...

To nie są twórcze emocje i stany.

Nie służą one ani mnie, ani mojemu ogrodowi.

Gdzieś przeczytałam:

"Wdzięczność mówi o tym, że czujesz radość z samego tylko bycia, że jesteś uważny, że cenisz życie, że doceniasz i dziękujesz.Warunki rzadko (żeby nie powiedzieć nigdy) schodzą się dokładnie tak jak sobie wymyśliliśmy."


12022013525.jpg
Wspomnienie zimy

Chcę patrzeć i patrzę dzisiaj na mój ogród z wdzięcznością, on:

- uczy mnie życia


- daje radość,


- pokazuje nad czym popracować, 


- gdzie przystopować,


- uczy dokonywać wyboru, 


- cierpliwości, odwagi, ......

Codziennie jestem mu wdzięczna za każdą lekcje jaką od niego dostaje.



Wdzięczność to najczystsze życzenie, które mogę wysłać w przestrzeń. Jest wolne od oczekiwań, porównań, dumy i chciwości.






Ogród japoński w Jarkowie

Ogród japoński w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego to jeden z ogrodów japońskich udostępnionych dla turystów w Polsce. W 2000 roku ogród otrzymał nagrodę miesięcznika Ogrody, a także uznanie gości z Japonii.

Właścicielem i twórcą ogrodu jest Edward Majcher. Założył go w 1980 roku i cały czas go rozbudowuje. W roku 2003, jako drugi ogród japoński w Polsce został udostępniony dla turystów.

Będąc drugi raz w tym pięknym ogrodzie rzeczywiście widać było zmiany i rozbudowę. Piękne obrazy pozostały mi w pamięci i nie tylko. Mam dużo zdjęć do których lubię wracać by czerpać inspiracje i wiedzę. Są to jednak obrazy niepowtarzalne. Chętnie się nimi podzielę także z Tobą.

Ogród japoński tworzy m.in. kamień, woda, lampy i roślinność. Ustawione pionowo skały stanowią góry, które wtapiają się w krajobraz.










Woda występuje tu w formie strumieni, wody wypływającej z pyska smoka, stawu czy bambusowej "rynny".










Lampy występują tu w różnym kształcie, formie i wielkości dopełniając całości obrazu ogrodu japońskiego. 












Roślinność, pięknie przycinana i prowadzona w formie bonsai czy niwaki, tworzy miniaturowy krajobraz ziemskiego raju. 






Te niesamowite obrazy można podziwiać za każdym razem oglądając zdjęcia, ale energii tam panującej nie da się odtworzyć. Trzeba tam być. 


Warto jeszcze wspomnieć, ze tak wyglądały początki:


Pierwszy projekt ogrodu

















Grubosz - drzewko szczęścia


Miniaturowy ogród na parapecie składa się z przycinanych roślin zwanych bonsai.

Kiedy na zewnątrz zimowo to kawałek ogrodu pragnę przenieś do domu. Warunki tu panujące nie sprzyjają hodowli roślin, ale staram się jak tylko potrafię.
Aby nie być gołosłownym pokazuje Ci (zdj. wyżej) co udało mi się zrobić z gruboszem tzw. drzewkiem szczęścia. Jak nazwa mówi łatwo z niego ukształtować drzewko, ale czy rzeczywiście tak jest. Chciałam się o tym przekonać osobiście.
Zebrałam trochę wiedzy na ich temat m.in. to, że jest to sukulent pochodzący z Afryki zwrotnikowej.
"W ojczyźnie dorasta do 3 m wysokości, w doniczce do 1 m. Tworzenie bonsai możemy rozpocząć zarówno od nieukorzenionej sadzonki, jak i od dużej rośliny.
 
Bonsai z sadzonki
Kawałek pędu odcinamy od rośliny, a po kilku godzinach, gdy jego koniec przeschnie, umieszczamy w mieszaninie torfu i piasku (w stosunku 1:1).(Można też włożyć do szklanki z woda, po pewnym czasie wypuści korzenie.)
Po 4-5 tygodniach ukorzenioną sadzonkę wyjmujemy z podłoża i sadzimy do płaskiej doniczki z mieszaniną ziemi liściowej, piasku i torfu (w stosunku 2:1:1). Przez pierwsze lata przesadzamy roślinę każdej wiosny do coraz większej płaskiej doniczki. W ten sposób od początku formujemy płaską bryłę korzeniową i wpływamy korzystnie na pogrubianie pnia. Systematycznie przycinamy wyrastające pędy, aby utworzyć gęstą, rozłożystą koronę. Wysokość bonsai powinna być uzależniona od grubości pnia (im grubszy pień, tym wyższe może być drzewko). Gdy uzyskamy już roślinę o wymarzonej wielkości i formie, sadzimy ją do doniczki docelowej. Jej szerokość powinna odpowiadać 2/3 wysokości rośliny, a głębokość być równa średnicy nasady pnia (jednak nie mniejsza niż 5 cm). Duże otwory odpływowe w dnie doniczki zakrywamy drobną siateczką plastykową lub miedzianą. Na dno sypiemy warstwę drenażu z drobnego keramzytu i sadzimy roślinę w taką samą mieszankę jak poprzednio.
 
Bonsai z dużej rośliny
Formowanie bonsai z dużego egzemplarza grubosza zaczynamy od przycięcia wszystkich pędów do wybranej wysokości, a nawet zupełnego usunięcia niektórych z nich. Po wyjęciu grubosza z doniczki zmniejszamy jego bryłę korzeniową. Proces ten może trwać nawet rok, a polega na systematycznym (co 3 miesiące) przycinaniu korzeni od dołu. Następnie roślinę mocujemy w doniczce grubym drutem, przewleczonym przez otwór.
 
By zdobiły przez wiele lat.
Grubosz najlepiej rośnie w słońcu lub w lekkim półcieniu. W okresie wegetacji podlewamy go umiarkowanie (po lekkim przesuszeniu ziemi) i zasilamy nawozami organicznymi w płynie, takimi jak Biohumus lub Biotrisol. Pielęgnacja okazu bonsai polega na stałym usuwaniu odrostów z pnia i uszczykiwaniu wierzchołków pędów. Dzięki temu korona się zagęszcza, a roślina nie zwiększa już wysokości. Uformowane drzewko przesadzamy co dwa, trzy lata na wiosnę, w tę samą doniczkę, za każdym razem przycinając korzenie o jedną trzecią długości. W okresie zimowego spoczynku zapewniamy mu temperaturę 10-15 st. C, rzadziej podlewamy i zaprzestajemy nawożenia."
/Miesięcznik Kwietnik wydawnictwa Prószyński i S-ka/
"Grubosze można drutować, tylko co jest bardzo ważne - drut nie może wrzynać się w korę bo spowoduje bardzo brzydkie blizny. Po ok. 2 miesiącach druty należy zdjąć. Jeżeli dana gałąź się nie uformowała, po krótkim, powiedzmy miesięcznym odpoczynku, można ją powtórnie odrutować.
Zdjęcia odrutowanych drzewek dobrze jest pokazać z kilku perspektyw - najlepiej ze wszystkich czterech stron - można wtedy lepiej ocenić ułożenie konarów czy gałęzi."
/inf. z forum/

Mnie jednak trochę żal kaleczenia tych roślin. Postanowiłam uszczykiwać i przyginać, zobaczę co z tego wyjdzie.

 

 
 
Ten okaz zrobiłam z dużej rośliny. Potrzebuje jeszcze pracy i czasu aby wykształcił koronę. Natomiast poniższy "lasek" powstał z zaszczepek (odciętych gałązek) i wymaga ciągłej uwagi - utrzymywania w formie i proporcjach.
 
 
Ważne jest też zdjęcie, które pokaże "całą prawdę".
 
 
 
 





Podstawowe style bonsai

 

PODSTAWOWE STYLE BONSAI 

CHOKKAN - styl wyprostowany                           SHAKKAN - styl pochylony
                           





  BUNJIN - styl literacki                                    BANKAN - styl powyginany
                        




FUKINAGASHI - targany wiatrem                      IKADABUKI -  tratwa
               









ISHIZUKE - drzewka na skale                    NEGARI - korzenie w powietrzu                 





KENGAI - kaskada                                            MOYOGI - wygięty pień
                    







SOKAN - podwójny pień                                        YOSE-UYE - las
                     








SEKIJOJU - korzenie na skale                      HAN-KENGAI - półkaskada
                             


Do stylu dobiera się gatunki roślin oraz kształt i barwę doniczki.
Dla bardzo małych roślin używa się określenia MAME - BONSAI .








PRZYKŁADY ROŚLIN Z WYSTAW:
IMGP6876.jpg picture by darekjapan   IMGP6887.jpg picture by darekjapan

     

          

        






Sztuka formowania drzewek bonsai


/Materiał od miłośnika kultury Japońskiej  mgr inż. Dariusza Szpakowskiego/